לזכר הנופלים

הנצחת הנופלים במושב ניצני עוז

הנצחת הנופלים במושב ניצני עוז

לזכר הנופלים:

 

ניסים כהןניסים כהן 1930-1967

בן פרנסוא ורחל. נולד ביום כ"ה בסיון תר"ץ(21.6.1930) בעיר טוניס אשר בטוניסיה. עלה לארץ לבדו במסגרת "עליית הנוער" והועבר לצרפת ושם עבר קורסים להכשרה חקלאית. בארץ הקים במסגרת הנח"ל את המושב ניצני עוז. השתייך למושב ניצני עוז אשר בשרון, היה חבר הועד ומועצת הכפר, והיה מדריך במושבים יגל ואלישמע. גויס לצה"ל במארס 1951ולאחר שחרורו מן הצבא היה יוצא מדי פעם בהיקראו לשירות מילואים. השתתף במערכת סיני . גם לפני מלחמת ששת הימים נקרא לדגל, וביום השני לקרבותיה, הוא כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967), נפל בקרב בניצני עוז בעמדו בעמדת מרגמות ובפני הפצצות כבדות של האויב. הניח אשה וארבעה ילדים. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול. אחרי נפלו כתב רב-אלוף צבי צור, שהיה בזמן ההוא המנהל הכללי של חברת "מקורות", מכתב תנחומים למשפחתו והביע את אבל החברה באמרו כי בנפול נסים למען השלום והבטחון אבד לחברה אחד מעובדיה המסורים ביותר. מפקד יחידתו סיים את מכתב תנחומיו למשפחה בזו הלשון: "תמיד נשא בעול הבטחון ובין הראשונים נזעק למערכה. מסירותו, נאמנותו ואומץ לבו ישמשו מופת לאנשי היחידה". שמו הוזכר בחוברת שהוציאה עיריית נתניה לזכר הנופלים. באלבום "עוצבת השרון במלחמת ששת הימים" שהוציאה מפקדת חטיבתו הונצח זכרו על ידי הדפסת תצלומו.

 

גד ביתןגד ביתן 1920-1967

בן חיים וסילביה. נולד בשנת תר"ף (1920) בעיר זרבה אשר בטוניסיה. בשנת 1946 הצטרף לקבוצה הראשונה שהתכוננה לעלות לארץ, למד את השפה העברית והכשרת הקרקע; לאחר מכן נסע לצרפת להשתלם בחקלאות ובשנת 1948 עלה לארץ ובמושב ניצני עוז עסק בחקלאות. היה גם חבר ועד המושב. שירת בצה"ל והיה מ"כ. במלחמת ששת הימים גילה אומץ לב בקרב שהתחולל במושבו בעמדו מול הפצצותיו הכבדות של האויב – ונפל בהימצאו בעמדת מרגמות באותו קרב; זה היה ביום כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967), הוא היום השני לקרבות. הניח אשה וששה ילדים. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול. בירחון תנועת המושבים "תלמים", בחוברת המוקדשת לבנים ולחברי המושבים שנפלו במלחמת ששת הימים, הועלה זכרו. שמו הוזכר בחוברת שהוציאה עיריית נתניה לזכר הנופלים. באלפון "עוצבת השרון במלחמת ששת הימים", שהוציאה מפקדת חטיבתו, הונצח זכרו על ידי הדפסת תצלומו.

 

דניאל סרוסידניאל סרוסי 1967-1939

בן חואטו ואום-אל-עז. נולד ביום כ"ב במרחשון ת"ש(4.11.1939) בטלאן אשר בטוניס. את לימודיו סיים בבית-ספר יסודי צרפתי שם. בשנת 1955 על לארץ במסגרת "עליית הנוער" וחי בעין-חרוד ובגבעת-ברנר ולאחרונה במושב ניצני-עוז. עבד בבית-החרושת "אביר". למופת היה בין הפועלים. רוגז לא ידע מעולם. צעיר בשנים היה וגם צעיר ברוחו. התחיל להקים משפחה והיה בעל נאמן ואב מסור. גויס לצה"ל ביולי1958. מדי פעם היה נקרא למילואים ובמסגרת זו נלחם גם במלחמת ששת הימים. הוא גילה אומץ-לב בקרב שבניצני-עוז בעמדת-המרגמות של הפצצות כבדות של האויב ובקרב זה, שהיה ביום השני לקרבות, הוא כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967), נפל. הניח אשה ושני ילדים קטנים. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בקרית שאול. מפקד- יחידתו שלח מכתב-תנחומים למשפחתו, אשר בו ציין כי "תמיד נשא בעול-הבטחון ובין הראשונים נזעק למערכה. מסירותו ונאמנותו ואומץ-לבו שימשו מופת לאנשי היחידה". בחוברת שהוציאה עיריית נתניה לזכר הנופלים הוזכר שמו. באלבום "עוצבת השרון במלחמת ששת הימים" בהוצאת מפקדת חטיבתו הונצח זכרו על-ידי הבאת תצלומו.

דילוג לתוכן